W ramach tegorocznej edycji MBO mieszkańcy województwa śląskiego zgłosili aż 142 dokumenty. Organizatorzy skończyli ich selekcji pod kątem prawno – technicznym. Sprawdzali także, czy propozycje są zgodne z kompetencjami władz województwa. Ten etap konkursu przeszło pozytywnie 90 wniosków. W ramach Budżetu wyróżnione są osobne pule pieniędzy dla poszczególnych podregionów oraz jedna dla całego Śląska.
- Marszałkowski Budżet Obywatelski to środki z budżetu województwa, które zostaną przeznaczone na realizację zadań zgłaszanych i wybieranych przez mieszkańców regionu - wyjaśnia marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. - W tym roku to aż 10 milionów złotych – dodaje.
Obszar, który obejmuje: Piekary Śląskie, Chorzów, Rudę Ślaską, Siemianowice Śląskie oraz Zabrze, może otrzymać 975 tysięcy złotych, co stanowi 13% wszystkich środków.
Projekty z Piekar Śląskich
Podregion piekarski zgłosił 15 wniosków. Oczywiście nie wszystkie będą mogły być zrealizowane. O tym, które z projektów są najbardziej potrzebna lokalnej społeczności, zadecydują sami obywatele. Podobnie jak rok temu każdy mieszkaniec jest zaproszony do wzięcia udziału w internetowym głosowaniu. Odbędzie się ono między 9 a 23 września. Jakie inwestycje zaproponowali mieszkańcy Piekar Śląskich?
- Siatkarskie mistrzostwa miast na prawach powiatu (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Zabrze)
- Noc Perseidów pod Kopcem Wyzwolenia
- Rozwój sportów wodnych: rozbudzenie zainteresowania żeglarstwem i kajakarstwem
- "Chorzowski Brass Band" po Ślonsku rajzuje i w kożdym mieście koncertuje (z uwzględnieniem koncertów w Piekarach Śląskich)
- Kultura PLUS w Spółdzielczym Domu Kultury
Wnioski z naszego miasta będą konkurowały z innymi projektami pozostałych gmin podregionu. Czy w takim razie w ogóle warto brać udział w tej rywalizacji? Warto!
Ubiegłoroczne zwycięstwa
Pokazują to inwestycje zrealizowane ze środków zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. I edycja MBO sfinansowała dwa lokalne programy: “Piekarskie Klachule stare pieśniczki śpiewają, pięknie ubrane, Śląsk rozsławiają” oraz “Śląski Senior 2020: Cyfrowa reaktywacja!” Pierwszy projekt umożliwił zespołowi organizację cyklu występów oraz wydanie płyt promujących tradycyjną śląską muzykę. Natomiast drugi projekt to seria wykładów i projekcji na temat wirtualnej rzeczywistości. Lokalna inicjatywa pomaga seniorom w zgłębieniu tajników współczesnej digitalizacji i przeciwdziała zjawisku wykluczenia cyfrowego. „Klachule” oraz organizatorzy „Cyfrowej reaktywacji” otrzymali po 50 tysięcy złotych.
Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zaprosić wszystkich mieszkańców do tegorocznego głosowania. Jego wyniki poznamy już 16 października.
fot. Samorząd Województwa Śląskiego