W Śląskiej Jerozolimie trwają przygotowania. Piekary zapraszają na Chwalebne Misterium Męki Pańskiej

Od wielu lat w duchowej stolicy Górnego Śląska odbywa się inscenizacja części najważniejszych wydarzeń biblijnych. Także podczas tegorocznej Niedzieli Palmowej oraz Triduum aktorzy odegrają sceny takie jak wjazd do Jerozolimy, ostatnią wieczerzę czy drogę krzyżową.

UM Piekary Śląskie
Piekary slaskie niedziela palmowa misterium

Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śląskich

W najbliższą niedzielę, 24 marca, warto wybrać się do bazyliki. Przy kościele będzie mieć miejsce przedstawienie opowiadające historię znaną nam z Nowego Testamentu. Misterium nie zakończy się na jednym dniu. Będzie kontynuowane także w Wielki Czwartek i Piątek. Aktorzy przypomną ostatnią wieczerzę czy drogę krzyżową.

- Chwalebne Misterium Męki Pańskiej odgrywane na naszej Śląskiej Jerozolimie jest ogromnym przedsięwzięciem nie tylko artystycznym, ale i logistycznym. W tym wielkim dziele zaangażowanych jest blisko sto dwadzieścia osób, aktorów, osób z zaplecza scenograficznego, technicznego i organizacyjnego. Misterium to nie tylko przeżycie artystyczne, ale przede wszystkim przeżycie duchowe - stwierdzają piekarzanie.

Plan wydarzenia

Niedziela Palmowa – 24 marca, godz. 9:30

wjazd Jezusa do Jerozolimy, poświęcenie palm, procesja do bazyliki

Wielki Czwartek – 28 marca, godz. 9:00

gorzkie żale, procesja na Kalwarię, ostatnia wieczerza i pojmanie Jezusa

Wielki Piątek – 29 marca, godz. 9:00

gorzkie żale, procesja na Kalwarię, sąd u Kajfasza, wyrok Piłata, droga krzyżowa

Pierwszy raz inscenizację wystawiono jeszcze w 1900 roku. Z biegiem lat zaczęto jednak od niej odchodzić. Jak się okazało, nie na zawsze.

- Nowy impuls dla wskrzeszenia dawnych zwyczajów pojawił się w roku 2014, kiedy to wśród młodzieży z kilku piekarskich parafii zrodziła się myśl o reaktywowaniu odgrywania "Męki Pańskiej" w naturalnym, kalwaryjskim plenerze i nadania jej jeszcze większego rozmachu. Po niemal roku przygotowań i rozmów podjęto decyzję o zorganizowaniu "Misterium" w Wielkim Tygodniu roku 2015 - wspominają koordynatorzy.
- Pretekstem do tej odważnej decyzji był również fakt, iż rok 2015 obchodzony był pod znakiem dwóch ważnych jubileuszy: 90-lecia pierwszej koronacji Cudownego Obrazu MB Piekarskiej oraz 90. rocznicy powstania Archidiecezji Katowickiej. Dla uczczenia tych pięknych wydarzeń, które miały przede wszystkim przypomnieć wszystkim wiernym o bogactwie śląskich tradycji, wypracowanych przez ich przodków, a także ożywić na nowo pragnienie trwania przy Bogu, po niemalże 100 latach przerwy, na Piekarskie Wzgórze Kalwaryjskie powróciła Inscenizowana Droga Krzyżowa - dodają.
Piekarska Niedziela Palmowa

Może Cię zainteresować:

Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śląskich. Wzgórzu Kalwaryjskim poświęcono palmy [ZDJĘCIA]

Autor: Martyna Urban

03/04/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon