Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śląskich
W najbliższą niedzielę, 24 marca, warto wybrać się do bazyliki. Przy kościele będzie mieć miejsce przedstawienie opowiadające historię znaną nam z Nowego Testamentu. Misterium nie zakończy się na jednym dniu. Będzie kontynuowane także w Wielki Czwartek i Piątek. Aktorzy przypomną ostatnią wieczerzę czy drogę krzyżową.
- Chwalebne Misterium Męki Pańskiej odgrywane na naszej Śląskiej Jerozolimie jest ogromnym przedsięwzięciem nie tylko artystycznym, ale i logistycznym. W tym wielkim dziele zaangażowanych jest blisko sto dwadzieścia osób, aktorów, osób z zaplecza scenograficznego, technicznego i organizacyjnego. Misterium to nie tylko przeżycie artystyczne, ale przede wszystkim przeżycie duchowe - stwierdzają piekarzanie.
Plan wydarzenia
Niedziela Palmowa – 24 marca, godz. 9:30
wjazd Jezusa do Jerozolimy, poświęcenie palm, procesja do bazyliki
Wielki Czwartek – 28 marca, godz. 9:00
gorzkie żale, procesja na Kalwarię, ostatnia wieczerza i pojmanie Jezusa
Wielki Piątek – 29 marca, godz. 9:00
gorzkie żale, procesja na Kalwarię, sąd u Kajfasza, wyrok Piłata, droga krzyżowa
Pierwszy raz inscenizację wystawiono jeszcze w 1900 roku. Z biegiem lat zaczęto jednak od niej odchodzić. Jak się okazało, nie na zawsze.
- Nowy impuls dla wskrzeszenia dawnych zwyczajów pojawił się w roku 2014, kiedy to wśród młodzieży z kilku piekarskich parafii zrodziła się myśl o reaktywowaniu odgrywania "Męki Pańskiej" w naturalnym, kalwaryjskim plenerze i nadania jej jeszcze większego rozmachu. Po niemal roku przygotowań i rozmów podjęto decyzję o zorganizowaniu "Misterium" w Wielkim Tygodniu roku 2015 - wspominają koordynatorzy.
- Pretekstem do tej odważnej decyzji był również fakt, iż rok 2015 obchodzony był pod znakiem dwóch ważnych jubileuszy: 90-lecia pierwszej koronacji Cudownego Obrazu MB Piekarskiej oraz 90. rocznicy powstania Archidiecezji Katowickiej. Dla uczczenia tych pięknych wydarzeń, które miały przede wszystkim przypomnieć wszystkim wiernym o bogactwie śląskich tradycji, wypracowanych przez ich przodków, a także ożywić na nowo pragnienie trwania przy Bogu, po niemalże 100 latach przerwy, na Piekarskie Wzgórze Kalwaryjskie powróciła Inscenizowana Droga Krzyżowa - dodają.
Może Cię zainteresować: