Budowa drogi ekspresowej S11 planowana jest na lata 2023-2026. Jednak zanim projekt dojdzie do realizacji wariant, według którego trasa ma przebiegać, musiał zostać zaakceptowany przez przedstawicieli zainteresowanych gmin. W spotkaniu oprócz nich i dyrekcji GDDKiA wzięły udział parlamentarzystki - Halina Bieda i Dorota Tobiszowska.
- S11 to bardzo ważna inwestycja drogowa, która może rozwiązać problemy komunikacyjne kilku miast. Warunkiem jest jednak przyjęcie na etapie projektu takiego wariantu, który gwarantuje wyprowadzenie ruchu z miast, zwiększenie bezpieczeństwa kierujących, a także możliwość dalszego przedłużenia ekspresówki w stronę DK 79 - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
Przedstawiciele byli zgodni
III wariant trasy został poparty przez wszystkich członków spotkania. Przebiega on przez Radzionków, z węzłami drogowymi przy: ul. Anieli Krzywoń w Radzionkowie, na skrzyżowaniu z ul. Podmiejską i Miarki w Piekarach Śląskich oraz autostradowym. Wersja ta umożliwia skomunikowanie eskpresówki z Bytomskim Odcinkiem Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej, czyli al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Zaakceptowany wariant nie tylko polepszy komunikację pomiędzy tymi czterema miastami, ale także poprawi poziom bezpieczeństwa i upłynni ruch drogowy. Budowa tej trasy dodatkowo umożliwi w przyszłości wydłużenie drogi S11 i połączenie jej z DK 79 - drogą łączącą Bytom z Chorzowem i Katowicami.
- Nam jako wszystkim samorządom, przez które ma przebiegać planowana ekspresówka S11 zależy na rozwiązaniu istniejących problemów komunikacyjnych, a nie generowaniu kolejnych. Teraz na etapie koncepcji musimy wybrać najlepsze rozwiązanie, a nie najtańsze. Zgłaszamy kolejny raz nasze uwagi i liczymy na ich uwzględnienie - mówi podczas spotkania Krzysztof Turzański, pierwszy zastępca prezydenta Piekar Śląskich.
S11 połączy Górny Śląsk
Przypomnijmy, że projekt budowy S11 zakłada, iż powstanie dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Jej długość szacowana jest na 61 km. Inwestycja będzie realizowana przez GDDKiA w systemie projektuj-buduj. Wartość S11 szacuje się na 3 mld zł.
Początek ekspresówki zlokalizowany będzie w Piekarach Śląskich, w rejonie węzła autostrady A1, a następnie poprowadzony będzie śladem DW 911 łączącej Bytom z Piekarami Śląskimi, Radzionkowem, Orzechem, Świerklańcem i Tarnowskimi Górami. W efekcie końcowym S11 połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z aglomeracją śląską.