Remont ul. Bytomskiej. Podczas prac odkryto fragmenty dawnego torowiska

Niektórzy zapewne domyślają się o co chodzi... Podczas ściągania asfaltu z drogi na ul. Bytomskiej, robotnicy dotarli do zamkniętej już karty historii. Jeszcze 15 lat temu, część piekarzan z powodzeniem korzystała z brakującego tu w chwili obecnej środka transportu.

Prace na jednej z głównych ulic w mieście trwają już od miesiąca. O remoncie pisaliśmy m.in. tutaj. Kierowcy od dawna narzekali na jakość drogi. Ta sytuacja już wkrótce się zmieni. Bytomska zyska nową nawierzchnię. W trakcie ściągania starej, podziurawionej warstwy asfaltu - udało się dotrzeć do fragmentów torowiska.

Tramwaje w Piekarach Śląskich?

Tramwajowa historia w naszym mieście rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku. Mimo silnie rozwiniętej sieci kolejowej na Górnym Śląsku, z uwagi na postępujące procesy urbanizacyjne, zrodziła się potrzeba rozwiązań na mniejszą skalę. Pociągi kursowały w dalekie trasy, natomiast tramwaje miały zaspokoić lokalne potrzeby.

Projekt budowy sieci tramwajowej z trakcją parową pojawił się w 1891 roku. Niemiecka spółka przedstawiła go władzom najbardziej prosperujących w tym okresie miast. Tramwaje miały połączyć główne ośrodki przemysłowe, uwzględniając - w odróżnieniu do prosperującej kolei wąskotorowej - przede wszystkim potrzeby pasażerów. Najważniejszym punktem powstającej siatki połączeń miał być Bytom. Linie prowadzić miały do Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich, Zabrza, Gliwic, Chorzowa (dawna Królewska Huta) i Rudy Śląskiej (chodziło o Wirek). Z czasem udało się pozyskać koncesję na linię Gliwice-Piekary. Zakup wagonów i lokomotyw, planowanie i objeżdżanie tras, aż wreszcie - pamiętna data - 24 maja 1894. To właśnie tego dnia uruchomiono regularny ruch na trasie Bytom Dworzec - Szarlej - Piekary.

Linie 8, 35 i 39

Z biegiem lat, sieć rozwijała się. W Piekarach Śląskich, tramwajem można było poruszać się od teraźniejszego centrum miasta aż do Dąbrówki Wielkiej. Dalej, z powodzeniem dało się dojechać oczywiście do Bytomia. Jak przebiegały poszczególne trasy?

Linia numer 35 początkowo łączyła bytomską zajezdnię z Kopalnią Nowy Orzeł Biały. Po drodze tramwaj zatrzymywał się także na Rynku. W latach 50. XX wieku trasa została rozszerzona do przystanku Brzeziny Śląskie. Z kolei linia nr 8 kursowała na odcinku Brzeziny Śląskie - Piekary Śląskie. W latach 1957-1958 po drodze był jeszcze Bytom Pogoda i Szarlej. Rok później do rozkładu dołączył przystanek na Pogodzie. Do 1980 roku ósemka jeździła z Dąbrówki Wielkiej do Piekar Śląskich. Później, aż do 1995 roku trasa przebiegała kolejno przez Dąbrówkę, Brzeziny, Pogodę i Plac Sikorskiego. Do końca funkcjonowania linii, czyli do 2006 roku - tramwaj rozszerzył trasę do przystanku Bytom Szkoła Górnicza.

W roku 2000 funkcjonować zaczęła linia nr 39. Jej trasa prowadziła od Brzezin Śląskich (Starego Osiedla) do Bytomia na ul. Wrocławską...

Koniec dojazdów z centrum miasta...

W 1979 roku zawieszono połączenie pomiędzy Szarlejem a Piekarami, dwa lata później - przestały również kursować tramwaje na szlaku Rozbark - Szarlej...
Wielu mieszkańców pamięta jeszcze możliwość dojazdu do pracy do Bytomia właśnie w ten sposób. Później, jedyną alternatywą z Szarleja były już kursujące do dziś autobusy jadące z Będzina.

Warto również wspomnieć, że u schyłku XIX i XX wieku planowano nawet przedłużenie piekarskiej linii w stronę Kozłowej Góry aż do Świerklańca...

W mieście brakuje dodatkowego środka transportu publicznego

Nie mamy ani sieci tramwajowej, ani stacji kolejowej... Wielu mieszkańców narzeka na zbyt małą siatkę połączeń, zbyt małą liczbę kursów nocnych czy inne problemy komunikacyjne. Każdy, kto miał okazję jeździć tramwajami po Piekarach Śląskich i okolicach, w czasach, gdy przeżywały one swoje najlepsze lata w mieście - zapewne tęskni za tym czasem...

zdj. fotopolska.eu, źródła historyczne: za piekarskiwerk.pl

Subskrybuj piekary.info

google news icon