Publikacja Sebastiana Konowoła dostępna w miejskiej bibliotece. "Bitwa czterystu" to opowieść o XVII-wiecznej Polsce

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka pojawiła się najnowsza powieść Sebastiana Konowoła. Fabuła książki dzieje się w XVII wieku, a akcja toczy się w czasach króla Jana III Sobieskiego. Jak zdradza autor, jednym z wątków jest bitwa czterystu rycerzy polskich z czterdziestotysięczna armią tatarską.

Kilka dni temu do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka trafiła najnowsza książką Sebastiana Konowała pt. "Bitwa czterystu". Akcja powieści rozgrywa się w XVII-wiecznej Polsce w czasach panowania króla Jana III Sobieskiego.

- Jednym z wątków opowieści jest właśnie bitwa którą czterystu rycerzy polskich stoczyło z czterdziestotysięczna armia tatarską - tłumaczy autor książki - Jednak oprócz niej są również wątki rodzinne - m.in. historia dwóch braci Kaszubskich - starszego Jana i młodszego Mikołaja i ich skomplikowanej relacji - dodaje.

Pisarz wyjaśnia, że w historii dwóch braci wiodącym wątkiem jest ich niespokojna relacja. Mikołaj nie może darować starszemu bratu, iż ten po wiktorii wiedeńskiej oddawał się wojaczce przez następne lata, a drugi brat musiał oglądać w rodzinnym domu chorobę i śmierć rodziców. Po pogrzebie Mikołaj musiał iść pod skrzydła Jana, który odtąd szkolił go na rycerza.

- Jest też wątek młodej Turczynki, której los tak splótł życiowe drogi ze skrzyżowały się one właśnie z braćmi Kaszubskimi - tłumaczy tajemniczo autor.

Ponad 300-letnia podróż w czasie

Sebastian Konowoł wyjaśnia, że kilka lat temu przeczytał o tej bitwie i jej okoliczności tak go zafascynowały, że postanowił przybliżyć ją czytelnikom. W trakcie pisania książki korzystał z dostępnych w tym temacie artykułów opublikowanych w internecie.

- Chciałem też pokazać, że Polacy nie tylko chwalebnie przegrywali, ale też potrafili spektakularnie zwyciężać. Jest to bowiem bardzo nietypowa bitwa - czterystu przeciwko czterdziestu tysiącom - podkreśla.

Subskrybuj piekary.info

google news icon