Wszystkiemu winne są podwyżki cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rocznie spala 25 tysięcy ton węgla, przez co emituje 50 tysięcy ton dwutlenku węgla do atmosfery. Za prawo do emisji tej substancji jest zobowiązany zapłacić 12 milionów złotych.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich informuje, iż w ciągu kilku najbliższych dni mieszkańcy otrzymają nowe wyliczenia zaliczek na poczet C.O. i C.W.U. Ceny wzrosną o około 10 procent. Nowe ceny mają wejść w życie 1 sierpnia 2021 roku.
- Końcówka kwietnia przyniosła trzecią gwałtowną falę podwyżek cen uprawnień do emisji CO2. Przez tydzień poszły one w górę z poziomu 44 euro za tonę do poziomu 48 euro za tonę ( na koniec maja to ok 52 euro za tonę). Jeszcze większe wrażenie robi porównanie do cen sprzed roku (ok. 20 euro za tonę) czy sprzed 4 lat (ok. 5 euro za tonę) - wyjaśnia Mirosław Waszkowiak, kierownik Działu Informatyczno – Rozliczeniowego w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich.
- Aby dzisiaj rozliczyć się z emisji, przedsiębiorstwa ciepłownicze muszą kupić uprawnienia do emisji CO2 po cenach znacznie wyższych, niż zakładały to zatwierdzone wcześniej taryfy – dodaje kierownik działu.
Jak oszczędzać energię cieplną?
Wobec wyższych opłat, jakie będziemy ponosić już od 1 sierpnia warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą nam w jakimś stopniu oszczędzić energię cieplną. Oto one:
1. Wychodzisz z domu na dłuższy czas? Zmniejsz temperaturę
Obniżenie temperatury nawet o 1 stopnień może spowodować do zmniejszenia zużycia ciepła o nawet 5%.
2. Reguluj temperaturę i dostosuj ją do pory dnia oraz indywidualnych potrzeb domowników
W tej kwestii powinniśmy się kierować zdrowym rozsądkiem oraz samopoczuciem. Wystarczy, iż ustawimy temperaturę, która zapewni nam komfort. Ponadto warto obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, które są rzadko używane.
3. Krótkie wietrzenie pomieszczeń
Wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne do właściwej cyrkulacji świeżego powietrza, aczkolwiek nie powinniśmy doprowadzać do całkowitego wychłodzenia, ponieważ ponowne ogrzanie mieszkania trwa długo i sporo kosztuje.
4. Nie zasłaniajmy kaloryferów
Grzejniki, które są zasłonięte meblami czy firanami gorzej rozprowadzają ciepło. Energia kumulowana jest wtedy przy kaloryferze.