Pierwsze książeczki dla malucha – jaką tematykę wybierać?

Wybór odpowiednich książeczek dla malucha ma ogromny wpływ na wczesne kształtowanie wyobraźni, logicznego myślenia oraz budowania zdolności koncentracji. Warto już w pierwszych miesiącach życia dbać o to, aby dziecko miało styczność z ciekawymi książkami, które wzbudzą pasję do czytania i odkrywania historii ulubionych bohaterów właśnie poprzez taką aktywność. Jak wybrać tematykę książki dopasowaną do najmłodszego wieku? Poznaj sprawdzone podpowiedzi!

Piekary info

Książeczki edukacyjne – nauka przez zabawę

Książeczki dla rocznego dziecka lub nawet młodszych mogą już opierać się na nauce i rozwijaniu umiejętności przydatnych w późniejszych etapach życia. Jeżeli zależy Ci na tym, aby maluszek miał styczność z różnymi językami, możesz wykorzystać książki, które prezentują proste słowa, na przykład kolory, kształty czy nazwy zwierząt, i czytać je dziecku w różnych językach. Maluszek oczywiście nie będzie w stanie wszystkiego powtórzyć, ale już samo osłuchanie się z różnymi wyrazami może być pomocne w przyszłości.

Do książeczek edukacyjnych zaliczają się też publikacje, które uczą rozpoznawania i nazywania emocji, ale również te, które skupiają się na odkrywaniu świata. Mimo że jeszcze za wcześnie na wspólne czytanie, możesz próbować zapoznawać maluszka z różnymi ciekawostkami o otoczeniu.

Bajki i opowieści dla rozwijania wyobraźni

Świetnym pomysłem na tematykę książeczek dla malucha są baśnie, bajki i opowieści. Dzięki temu, że regularnie będziesz czytać swojej pociesze interesujące historie, wzmocnisz rozwijanie wyobraźni i kreatywności. W pierwszych miesiącach życia dziecka warto postawić na proste fabuły, które opowiadają o przygodach zwierząt lub postaci fikcyjnych. Znacznie prościej będzie zainteresować maluszka historią o wysokiej żyrafie niż życiu codziennym ludzi, choć te oczywiście nie są wykluczone i możesz na nie postawić dla urozmaicenia.

Postaraj się zmieniać tematykę książek. Raz stawiaj na fikcję, innego razu na ciekawostki o świecie. W przyszłości możesz zachęcać dziecko do opowiadania własnych bajek lub parafrazowanie tych, które już zna. Dzięki temu pomożesz rozwijać umiejętność formułowania zdań, logicznego myślenia, czy w ćwiczeniu charyzmy.

Książeczki interaktywne – angażowanie zmysłów

Sporo mówi się także o magii interaktywnych książeczek dla najmłodszych dzieci, które pomagają w angażowaniu różnych zmysłów. Zazwyczaj takie publikacje zawierają ruchome elementy lub fragmenty o odmiennej teksturze, aby skutecznie zachęcić malucha do odkrywania kolejnych stron. Mogą posiadać też przyciski, suwaki lub miejsca do samodzielnego wypełnienia. Warto, aby rodzice przeglądali książeczki wspólnie z dziećmi, aby dodatkowo tłumaczyć mechanizm działania każdego fragmentu i nadzorować zabawę dla bezpieczeństwa.

Takie rozwiązania sprawdzą się doskonale do tego, aby zainteresować pociechę i zapewnić rozrywkę na długi czas. Dodatkowo pokaże, że czasem warto wychodzić poza schemat i korzystać z potencjału własnej kreatywności.

Subskrybuj piekary.info

google news icon