Jeszcze przed wojną
Pierwsza stanowa pielgrzymka odbyła się przed II Wojną Światową. Do Piekar przybyły wtedy kobiety. Ich pielgrzymki, z uwagi na pobożność pań nie były jednak niczym nadzwyczajnym. Prawdziwym fenomenem stały się zjazdy mężczyzn, które od 1947 roku stały się tradycją.
Po rocznej przerwie
Z powodu pandemii, w 2020 pielgrzymka przybrała bardzo skromny charakter. W tym roku, na Kalwarię przybyły tłumy.
W obchodach wzięła udział prezydent Sława Umińska-Duraj, senatorka RP Dorota Tobiszowska, poseł Barbara Dziuk oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulim.
Uroczystą mszę św. odprawił bp. Wiesław Śmigiel, biskup toruński, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Słowo wygłosił abp. Wiktor Skworc.
Pielgrzymkę rozpoczęła modlitwa różańcowa i litania. Potem, tradycyjnie - procesja z cudownym obrazem wyruszyła na Wzgórze Kalwaryjskie.
Kult obrazu
Przedwojenny biskup August Hlond, nazwał Piekary sercem Górnego Śląska i najważniejszym miejscem pielgrzymkowym. W sierpniu do miasta przychodzą kobiety, w ostatnią niedzielę maja - mężczyźni. W czasach socjalizmu odwiedzanie bazyliki były manifestacjami katolicyzmu. Jako biskup, miejsce to odwiedził wielokrotnie Karol Wojtyła.
Ale nie tylko... cudami słynąca Matka Boska Piekarska, od lat przyciąga tłumy. Historia obrazu jest naprawdę ciekawa. I choć oryginał, do którego modlił się chociażby Jan III Sobieski (wierni wierzą, że pomogło mu to zwyciężyć Bitwę pod Wiedniem) znajduje się w Opolu, obraz który ozdabia główny ołtarz w kościele zasłynął licznymi łaskami. 15 sierpnia 1925 roku, Piekarska Madonna została koronowana przez nuncjusza papieskiego Wawrzyńca Lauri, a korony podarował i poświęcił papież Pius XI. Podczas II wojny światowej, w 1940 roku, nieznani sprawcy ukradli korony papieskie. Do dziś nie udało się ustalić, czy były to celowe działania władz niemieckich czy zwyczajna kradzież. Rekoronacji dokonano w 1965 roku. Korony skradziono ponownie, tym razem w 1984 roku, podczas wymiany witraży w kościele. Niespełna rok później, biskup Hubert Bednorz dokonał drugiej rekoronacji obrazu. Ówczesny biskup Damian Zimoń powierzył wtedy diecezję katowicką Piekarskiej Pani, której już wtedy cześć oddawali wierni z różnych stron.
Od 2014 roku Matka Boska Piekarska stała się... patronką miasta. Rok później, do kościoła powróciły korony skradzione w 1984 roku. Warto dodać, że zostały one poświęcone przez Papieża Franciszka, na placu św. Piotra w Rzymie. Teraz, spoczywają one pod cudownym obrazem. Bogata i przewrotna historia pielęgnowana od pokoleń, wykształciła w wiernych naprawdę ogromną i oddaną więź z cudownym obrazem. Znane są liczne relacje chorych, którzy przybyli do Piekarskiej Panienki, a po modlitwie - ozdrowieli. Wielkie pielgrzymki organizowane 2 razy w roku to okazja dla wiernych, by wspólnie z parafiami lub grupami odwiedzić Piekary Śląskie i cudowny obraz.