Pierwszy przypadek koronawirusa stwierdzono najprawdopodobniej 17.11.2019r. w Chinach, w mieście Wuhan. Istnieje wiele różnorodnych teorii na temat samego powstania wirusa: nietoperze podkowcowate, technologia 5G czy targi z jedzeniem. Początkowo Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) tłumaczyła, że to tylko lokalna epidemia. Wirus wymknął się jednak spod kontroli i rozprzestrzeniał się na inne kraje. Polska bardzo długo była "zieloną wyspą", która była wolna od choroby. To jednak nie mogło trwać wiecznie.
10 marca 2020 roku w naszym kraju stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirsem. Dzień później, 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii koronawirusa. Od tego momentu w Polsce wybuchła panika, przez pewien okres na sklepowych półkach na próżno było szukać papieru toaletowego, mydła, ryżu czy makaronu. Polski rząd bardzo szybko zareagował na bodziec w postaci pierwszego zachorowania - zarządził szereg obostrzeń i restrykcji, które miały ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Zachorowań i zgonów przybywało z dnia na dzień. Aktualnie najlepszą ochroną na wirusa jest przyjęcie szczepionki. 27 grudnia 2020 roku zaszczepiono na koronawirusa pierwszą osobę w Polsce. Obecnie liczba zaszczepionych Polaków wynosi ponad 3,3 mln osób. Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie wspominał, że to szczepienia są jedyną formą powrotu do normalności.
Pandemia, a zgony
Piekary Śląskie również przez długi okres były miejscem, w którym nie potwierdzono ani jednego zakażenia koronawirusem. Ponieważ w sąsiednich miasta wirus był obecny, to jego wystąpienie w Piekarach Śląskich było tylko kwestią czasu. Dzienna liczba zachorowań nie budzi jednak strachu. Można powiedzieć, że COVID-19 "łagodnie" obchodzi się z naszym miastem. To mówią też statystki biorące pod uwagę liczbę zgonów. W 2020 r. zarejestrowano 597 zgonów (+15 transkrypcji), natomiast w 2019 roku liczba zgonów wynosiła 535 zgonów (+19 transkrypcji). Transkrypcje podane w nawiasach oznaczają przeniesienie zagranicznego aktu zgonu do polskich ksiąg stanu cywilnego. Warto również zwrócić uwagę na ilość zgonów, jaką odnotowano w 2018r. - 591 zgonów (+12 transkrypcji). Jak widać, pomimo pandemii w 2020 roku, liczba zgonów nie poszybowała drastycznie w górę.