Piekarska Nocna Droga Krzyżowa 2025. Jakimi trasami przejdą wierni w tym roku?

W mieście organizowane jest wielkopostne nabożeństwo w zmodyfikowanej formie. Zamiast w kościele, wierni będą je przeżywać w trasie. W tym samym czasie odbędzie się też Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wydarzenia rozpoczną się od wspólnej Mszy w Kościele Kalwaryjskim.

Ekstremalna droga krzyzowa piekary slaskie 2025

Piekarska Nocna Droga Krzyżowa

Parafia Imienia NMP i św. Bartłomieja zaprasza wiernych do przeżycia tradycyjnego nabożeństwa w innej formie. Przygotowuje Drogę Krzyżową w plenerze. Wierni będą mogli przeżywać treści wielkopostne wędrując po jednej z trzech zaprezentowanych tras. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, 4 kwietnia. Rozpocznie się o 19:00 od Mszy świętej w Kościele Kalwaryjskim.

Podobnie jak w roku ubiegłym, również i w tym chcemy wyruszyć w Nocną Drogę Krzyżową. Tym razem w jej przeżyciu pomogą nam Słowa Jezusa wypowiedziane do bł. Anny Katarzyny Emmerich oraz rozważania przygotowane przez Kapłanów - zapowiadają organizatorzy.

Uczestnicy będą mieli do wyboru trzy trasy o długości: 20 km, 10 km lub 5 km. Dzięki temu w wydarzeniu mogą wziąć udział bardziej i mniej doświadczeni piechurzy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Tego samego dnia, 4 kwietnia, również po Mszy o 19:00 rozpocznie się inna inicjatywa. Ekstremalna Droga Krzyżowa, jak sama nazwa wskazuje, to opcja dla bardziej zaawansowanych uczestników. Długość szlaku wynosi 41 km. Piekarskim wędrownikom będzie patronować św. Joanna Beretta-Molla. Zaplanowana trasa przebiega następująco: Kościół Kalwaryjski w Piekarach Śląskich - Radzionków - Orzech - Świerklaniec - Nowe Chechło - Nakło Śląskie - Bobrowniki Śląskie - Bytom-Sucha Góra - Radzionków - Piekary Śląskie. Uczestnicy pokonają ją w warunkach nocnych.

Trasa wiedzie drogami miejskimi (betonowymi), gruntowymi oraz leśnymi. Na trasie mogą występować odcinki, gdzie jest dużo błota i kałuż. Stacje Drogi Krzyżowej są umiejscowione głównie przy kościołach i przydrożnych krzyżach okolicznych parafii. Początek i koniec trasy znajduje się w tym samym miejscu - podają organizatorzy.

Doradzają, by zabrać ze sobą odzież trekkingową oraz wygodne buty, apteczkę, naładowany telefon komórkowy wraz z powerbankiem, termos z gorącym napojem, coś do zjedzenia i picia, kamizelkę odblaskową, latarkę lub lampkę czołówkę. Zapisy są przyjmowane na stronie EDK. Można tam również zobaczyć szczegóły szlaku.

Co to jest EDK?

Inicjatywa rozprzestrzeniła się w różne strony kraju, a nawet poza jego granice. Doświadczyło jej tysiące wiernych. Nie jest to jednak łatwe wyzwanie. Uczestnicy pokonują trasy liczące kilkadziesiąt kilometrów, w dodatku nocą. Towarzyszy im modlitwa oraz kontemplacja, w której pomagają przygotowane przez koordynatorów rozważania.

EDK to 40 km nocą, w skupieniu. Samotnie lub w małej grupie. Jednak to nie pokonywanie kilometrów, ale podróż w głąb siebie. To wydarzenie duchowe. Wybierając się na EDK kieruj się intencjami duchowymi. EDK służy do wyrwania się ze schematów życiowych. Trzeba się powtórnie narodzić – powiedział Jezus. A Ty możesz dosłownie to zrobić. Wierzysz? Pokaż to Bogu. Nie wierzysz? Szukaj Ideałów. EDK to koniec świata komfortu i początek pięknego życia. Co wybierasz? To jak jest, czy też szansę na piękne życie. Idź, trwa Rok Jubileuszowy - zachęcają organizatorzy.

Wierni wyruszają na wiele tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Dokładne informacje o szlakach można znaleźć na stronie internetowej. Podobne wydarzenia są organizowane w pobliskich Tarnowskich Górach, Bytomiu, Zabrzu czy Siemianowicach Śląskich.

Ekstremalna droga krzyzowa

Może Cię zainteresować:

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025. W Tarnowskich Górach czeka na uczestników aż 11 tras

Autor: Urszula Ważna

17/03/2025

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich

Może Cię zainteresować:

Pielgrzymka mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej. Na Kalwaryjskie Wzgórze przybyło 60 000 osób

Autor: Urszula Ważna

27/05/2024

Subskrybuj piekary.info

google news icon
Reklama