Państwowa Straż Pożarna apeluje o oddawanie osocza

Osocze ozdrowieńców pomaga w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. PSP apeluje do strażaków, jak również innych ozdrowieńców o oddanie osocza. Substancja może uratować komuś życie.

Dawca

Do 24 marca 2021 roku wśród strażaków PSP i OSP, którzy zostali zakażeni koronawirusem odnotowano 4092 ozdrowieńców. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Andrzej Bartkowiak, apeluje do wszystkich strażaków, którzy przeszli chorobę COVID-19 lub mają potwierdzoną obecność przeciwciał w organizmie o oddawanie osocza – jest ono jednym z głównych składników krwi, które skutecznie wspomaga leczenie SARS-CoV-2.

Apel nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka

Dlaczego osocze ozdrowieńców leczy?

W płynnej części krwi (osoczu) osób, które przebyły zakażenie koronawirusem znajduje się wiele przeciwciał. Podanie osocza osobie, która obecnie choruje na COVID-19 i jej organizm nie wytworzył jeszcze przeciwciał, lub wyprodukował ich za mało, powoduje wzrost odporności i łagodniejsze przejście zakażenia.

Kto może oddać osocze?

Osocze może oddać niemal każdy ozdrowieniec, czyli osoby, które przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami RT-PCR lub antygenowymi, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl) zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 . Dawcy muszą być w przedziale wiekowym 18-65 lat. Ozdrowieńcy muszą również spełnić kryteria kwalifikujące dla dawców określone w Rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 11 września 2017r. W sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.

Subskrybuj piekary.info

google news icon