Rozbiórka KWK Julian dobiegła końca
KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary zakończył wydobycie węgla pod koniec stycznia 2020 roku. Ponad dwa lata później - w drugiej połowie czerwca 2022 r. zakończył się przetarg na likwidację szybu KWK "Piekary I". Prace rozbiórkowe pierwszego szybu ruszyły w sierpniu 2022 roku, natomiast druga z wież nadszybia "Julian II" w całości została rozebrana w grudniu. W ten sposób dobiegła końca historia kopalni, której początki sięgają 1954 roku.
- Cały zespół miał wartość historyczną. Został przywieziony w latach 50-tych z kopalni Bolesław Chrobry w Wałbrzychu do Piekar Śląskich - wspomina Przemysław Rodzik, fotograf wnętrza wieży szybowej.
Przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych Spółka Restrukturyzacji Kopalń podjęła się demontażu części urządzeń znajdujących się we wnętrzu wież. Wojciech Jaros, rzecznik prasowy SRK przekazał, że do spółki zwróciły się instytucje, które zainteresowane były pozyskaniem urządzeń szybowych zabudowanych w budynku maszyn wyciągowych szybu Julian II, tj. szybowskazów i stanowiska wraz z pulpitami sterowniczymi maszynistów wyciągowych.
Natomiast część majątku piekarskiej kopalni - całość wyposażenia maszyny wyciągowej szybu Julian IV została przekazana do Bytomia, gdzie na terenie dawnej KWK Centrum SRK tworzona jest pompownia wód dołowych.
Ostatnie chwile "Julki"
Po ogłoszeniu przetargów na wyburzenie wież nadszybia 13 lipca 2022 roku fotograf pochodzący z Bytomia - Przemysław Rodzik wybrał się do wnętrza wieży szybowej, by sfotografować pozostałości niemal 50-letniej historii górnictwa w Piekarach.
- Nie doczekał swoich setnych urodzin ani drugiego życia po zakończeniu służby. Został zlikwidowany w ciszy i przy biernej postawie tutejszego magistratu. To porażka i nieodwracalna strata - opisał ostatnią sesję fotograficzną wykonaną na terenie KWK "Julian".
Zobaczcie jej efekty w naszej galerii.
Może Cię zainteresować: