W środę, 28 września MPWiK w Piekarach Śląskich udostępniło wyniki badań pobranych 27 września próbek wody. Ciecz wówczas była zmętniona i przybierała żółtą barwę. Do pogorszenia się jakości wody doszło po raz drugi w ciągu ostatnich dni.
- Przekroczenia poziomu żelaza i manganu stwierdzono wyłącznie w studni przy ul. Wyszyńskiego, przekroczenie poziomu manganu w studni Pod Lipami, a w studniach przy Jana Pawła II i w Kozłowej Górze poziomy zarówno żelaza jak i manganu były w normie - informuje MPWiK.
Przekroczenie norm w dwóch lokalizacjach
W punkcie przy ulicy Wyszyńskiego wykryto ponad dwukrotne przekroczenie normy manganu - badanie wykazało wartość parametryczną 123 przy dopuszczalnym wyniku 50, natomiast żelaza 269, przy normie 200.
W przypadku studni Pod Lipami wykryto wyłącznie przekroczenie pierwiastka mangan, badania wykazały wartość 60, przy normie 50.
Ponowne zmętnienie wody w Piekarach
We wtorek, 27 września w wielu dzielnicach miasta doszło do ponowne zmętnienie wody. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe poinformowało, że powodem są prowadzone prace regulacyjne.
- Prace prowadzone na sieci Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA są przyczyną zmętnienia wody w Śródmieściu i Rozbarku. Służby Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego płuczą na bieżąco sieć wodociągową. Woda jest zdatna do picia - poinformował UM w Bytomiu.
GPW podkreśliło, że zmętnienie wody ma bezpośredni związek z prowadzoną rewitalizacją i odbudową częściowo nieczynnej linii kolejowej 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie oraz przebudową magistrali DN 600 w Miasteczku Śląskim. Prace skutkują obniżonym ciśnieniem wody w terenach zasilanych z wodociągu DN 600 relacji SUW Bibiela - Piekary Śląskie.