Opóźnienie uruchomienia linii metropolitalnych – powodem COVID-19

Ze względu na wprowadzenie nowych obostrzeń, które mają obowiązywać do 9 kwietnia, ZTM postanowił uruchomić nowe linie metropolitalne dopiero tydzień po zakończeniu lockdownu. Pierwsze metrolinie wystartują najprawdopodobniej 16 kwietnia.

1autobus

Ponad rok toczyły się rozmowy i konsultacje pomiędzy władzami śląskich miast a Zarządem Transportu Metropolitalnego na temat przebiegu linii metropolitalnych. Wspólnie ustalono trasy 31 nowych metrolinii. Połączenia zapewnią lepszy dostęp do największych ośrodków transportowych. Pierwsze linie metropolitalne miały ruszyć 5 kwietnia. Ze względu na dynamiczny rozwój trzeciej fali pandemii i wprowadzeniu przez rząd dodatkowych obostrzeń i zaleceń (w tym prośba o oddelegowanie pracowników na zdalny tryb pracy) przedstawiciele GZM i ZTM wspólnie zdecydowali o wstrzymaniu uruchomienia metrolinii.

– Uruchamianie nowych połączeń, w czasie trudnego do przewidzenia popytu na przewozy, nie jest działaniem właściwym. W związku z tym nie chcemy wdrażać projektu w okresie, kiedy linie nie będą spełniały swoich zadań. Utrzymanie wcześniej zaplanowanego terminu nie jest obecnie uzasadnione ani potrzebami przewozowymi, ani zasadami ekonomii – wskazuje Aleksander Sobota, zastępca dyrektora ds. przewozów w ZTM. – To była trudna decyzja, tym bardziej, że nasi pracownicy oraz przedstawiciele gmin włożyli już bardzo dużo pracy w realizację tego projektu – przyznaje dyrektor Sobota.

Władze Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego nie podają konkretnej daty, w której linie metropolitalne mogą ruszyć. Mówi się, iż pierwsze metrolinie wyjadą tydzień po zakończeniu lockdownu, co wskazywałoby na dzień 16 kwietnia. Sytuacja jest dynamiczna i w każdej chwili termin może ulec zmianie.

Nowe połączenia

Metrolinie to 31 linii autobusowych, które mają za zadanie przewozić pasażerów między największymi ośrodkami. Pierwsze połączenia zostaną uruchomione w dużych miastach. W następnym etapie wyjadą na ulicę autobusy linii, których głównym celem jest zintegrowanie terenu Metropolii. Trzeci etap to uruchomienie linii, które wzbogacą ofertę komunikacji miejskiej. Przez Piekary Śląskie będą przebiegać 3 linie metropolitalne:

• M11 - (Katowice – Siemianowice Śląskie – Piekary Śląskie – Wojkowice – Bobrowniki),
• M17 - (Bytom – Piekary Śl – Siemianowice Śl – Czeladź – Sosnowiec),
• M20 - (Ożarowice – Mierzęcice – Bobrowniki – Piekary Śl – Bytom – Zabrze – Gliwice).

Zarząd Transportu Metropolitalnego planuje co 6 miesięcy analizować poprawność linii metropolitalnych (np. ilość pasażerów). Zadanie to ma ułatwić nowatorski system liczenia pasażerów, który pozwala na uzyskanie pomiarów z dokładnością do 99%. Aby jeszcze bardziej udoskonalić połączenia, ZTM planuje zbudować narzędzie online z wykorzystaniem geoankiet. Dodatkowo na temat metrolini będą mogli się również wypowiedzieć mieszkańcy metropolii podczas specjalnych konsultacji. To kolejne źródło informacji i opinii, które wpłyną na pozytywny rozwój nowych połączeń metropolitalnych.

Przeczytaj także: Nowe linie metropolitalne w Piekarach Śląskich

Subskrybuj piekary.info

google news icon