Nasze miasto nie ma własnego ujęcia wody. MPWiK dostarcza wodę ujęć Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. Do większości mieszkań płynie woda ze Stacji Uzdatniania Wody „Bibiela” oraz stacji „Kozłowa Góra”. Za wyjątkiem mieszkańców Dąbrówki Wielkiej – do nich woda dostarczana jest ze zbiornika sieciowego „Murcki”.
– Woda w Piekarach Śląskich klasyfikowana jest jako miękka (Kozłowa Góra) lub średnio twarda (Bibiela) i nadaje się do bezpośredniego spożycia. Zanim woda dotrze do kranu klienta, wielokrotnie poddawana jest rozmaitym analizom: fizyczno-chemicznym, mikrobiologicznym, sensorycznym i hydrobiologicznym. Badania wykonywane są na każdym etapie od momentu poboru wody, aż do przyłącza wody u klienta. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich zleca takie badania certyfikowanej jednostce badawczej, która prowadzi cykliczne badania wody w 14 punktach poboru rozsianych na terenie całego miasta. Wyniki tych badań weryfikowane są następnie w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu – wyjaśnia procedury Izabela Małota, dyrektor ds. technicznych MPWiK w Piekarach Śląskich.
Wbrew powszechnym plotkom picie wody z kranu niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze mamy do niej stały dostęp. Po drugie nie przyczyniamy się do nadmiernej produkcji butelek plastikowych, w których znajduje się woda, jaką możemy nabyć w sklepie. Dodatkowo różnica cen jest kolosalna – za 2 litry wody z kranu zapłacimy ok. 3 grosze, za wodę źródlaną 3 zł, a za mineralną 4 zł.