Wszystkiemu winne są podwyżki cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rocznie spala 25 tysięcy ton węgla, przez co emituje 50 tysięcy ton dwutlenku węgla do atmosfery. Za prawo do emisji tej substancji jest zobowiązany zapłacić 12 milionów złotych. Każda podwyżka cen uprawnień odbija się na mieszkańcach Piekar Śląskich. Wzrost opłat wyniesie 4%, co oznacza, że rachunki wzrosną średnio o 5 zł.
Obecnie wiele słyszy się o ekologii. Miasta zaczynają odchodzić od węgla kamiennego i pozyskiwać energię cieplną z innych odnawialnych źródeł. Wszystko to w trosce o naszą planetę. Takie działania mają na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, które codziennie uwalniane są do atmosfery. Tylko nowe inwestycje, które przekształcą stare kotłownie w nowe, ekologiczne są w stanie zminimalizować podwyżki i ustabilizować ceny. Do tego czasu musimy jednak liczyć się z wyższymi cenami.
W Piekarach Śląskich już trwa jedna inwestycja, która wpisuje się w ekologiczną transformację. W Brzezinach Śląskich powstaje ekologiczna kotłownia, która pozwoli na likwidację pieców węglowych w kolejnych budynkach należących do ZGM oraz spółki Nieruchomości-Brzeziny. Taka kotłownia będzie zwolniona z opłat z tytułu emisji dwutlenku węgla.