Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku „Orfeusz” to polska nagroda literacka, która utworzona została w 2011. Wręczenie nagród rozpoczęto od 2012 roku. Jej inicjatorem był Wojciech Kass, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Celem nagrody jest uhonorowanie osiągnięć polskiej poezji lirycznej. Otrzymują ją autorzy najlepszych książek poetyckich napisanych i wydanych w języku polskim za rok poprzedni.
- Ta nominacja była dla mnie wielkim zaskoczeniem. W konkursie brało udział 300 osób, które zgłoszone zostały przez instytucje i wydawnictwa - mówi Michał Muszalik, 28-letni piekarzanin.
14 kwietnia Muszalik został nominowany do nagrody poetyckiej. Nominację otrzymał wśród pozostałych 20 literatów za tomik - Hotel Globo. Jest też autorem tomu wierszy: „Węgiel, kryształ, kamień: wiersze z lat 2012-2015” (2016). Jego historia rozpoczęła się od zaproszenia przez dyrektora Biblioteki Śląskiej - Zbigniewa Kadłubka do projektu wydawniczego. Piekarzanin zgodził się, dzięki czemu przez kilka miesięcy powstawał i chylił się ku końcowi tomik wierszy Hotel Globo. - Kompletowałem je przez 5 lat, ale w fazy składania usiadłem pod koniec 2020 roku - dodaje.
Dla piekarzanina to ogromna nominacja, ponieważ został wyłoniony spośród 300 osób. Jednak po cichu liczy, że jury wybierze jego wiersze jako zwycięskie. Poezja dla Muszalika jest pasją i hobby. - Zachęcam piekarzan do zapoznania się z moją poezją i trzymania kciuków w kolejnym etapie.
Kim jest piekarski poeta?
Michał Muszalik urodził się w 1994 r. w Bytomiu, ale praktycznie od samego początku mieszka w Piekarach Śląskich. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Śląskim, pasjonat historii i literatury, poeta, członek Klubu Jagiellońskiego. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza Pasierba w dziedzinie poezji za rok 2014. Autor dwóch tomów wierszy: „Węgiel, kryształ, kamień: wiersze z lat 2012-2015” (2016) i "Hotel Globo" (2021).