W piątkową noc (17 września) na ulicy Głównej jeden z mieszkańców Piekar Śląskich podczas rozmowy z kierującym mercedesem wyczuł od niego woń alkoholu. Przypuszczając, że mężczyzna siedzący za kierownicą osobówki może znajdować się w stanie nietrzeźwości uniemożliwił mu dalszą podróż, a następnie powiadomił policję.
Pijany w sztok kierował mercedesem
Przybyli na miejsce mundurowi z piekarskiej drogówki ustalili, że kierujący samochodem osobowym miał w swoim organizmie blisko 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu oraz nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Samochód usunięto na parking policyjny. - Kto wie jak zakończyłaby się podróż 38-latka, gdyby nie wzorowa postawa mieszkańca naszego miasta? - pytają retorycznie policjanci z Piekar Śląskich. Za popełnione czyny nietrzeźwy kierowca odpowie przed sądem. Grozi mu do 2 lat więzienia zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka kara finansowa.
- Dziękujemy zgłaszającemu za zdecydowaną reakcję, która przyczyniła się do zatrzymania pijanego kierującego. Bez Pańskiej pomocy kierujący mógł doprowadzić do tragedii na drodze. Postawa, którą Pan zaprezentował stanowi powód do dumy i jest godna naśladowania. Mamy nadzieję, że takie zachowanie i postawa będzie wzorem i motywacją dla innych osób, które w podobnej sytuacji nie zawahają się zadziałać adekwatnie do zagrożenia - piszą piekarscy policjanci.
Kolejni kierujący pojazdami zatrzymani w Piekarach Śląskich
Kolejny kierujący na podwójnym gazie wpadł w ręce policjantów z wydziału ruchu drogowego podczas niedzielnych (19.09) działań „Trzeźwość”. Mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej na ulicy Sadowskiego 33-letniego kierującego fiatem. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna kierował w stanie po użyciu alkoholu. Stracił prawo jazdy, a za swoje zachowanie odpowie przed sądem.
Tego samego dnia ten sam patrol na ulicy Papieża Jana Pawła II zatrzymał kierującego rowerem, który miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. 48-latek za popełnione przewinienie został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny, a zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.