15 października 2023 roku odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Liderzy opozycji uzyskali porozumienie we wszystkich stu okręgach wyborczych i ogłosili decyzję 17 sierpnia podczas konferencji prasowej. Wzięli w niej udział: Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń (Lewica), Donald Tusk (Platforma Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Szymon Hołownia (Polska 2050), a także senator Zygmunt Frankiewicz (PO) i poseł Piotr Zgorzelski (PSL).
- Ustaliśmy kandydatów i kandydatki w Pakcie Senackim, w tym nadzwyczajnie skutecznym projekcie demokratycznym w wyborach do Senatu RP, który ma też wymiar symboliczny. Jestem przekonany, że skoro udało nam się z wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem własnych racji ustalić wspólną listę do Senatu RP, to po wyborach będzie łatwiej ustalić także zasady współpracy - podkreślił Donald Tusk.
Łukasz Ściebiorowski kandydatem z Piekar Śląskich
Kandydatem z Piekar Śląskich wybrany został jak w poprzednich wyborach Łukasz Ściebiorowski, któremu wówczas zabrakło kilkuset głosów, by objąć stanowisko posła. Ściebiorowski jest radnym i szefem Obywatelskiego Klubu Radnych w Piekarach Śląskich. W wyborach do Rady Miasta otrzymał najwięcej głosów po prezydent Sławie Umińskiej-Duraj.
- Możliwość startu w wyborach parlamentarnych to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt, ale też duża odpowiedzialność. Celem jest bowiem godne reprezentowanie w Sejmie wyborców i mieszkańców regionu, Śląska, ale też wsparcie dla ważnych spraw naszego miasta. Poprzez działalność w radzie miasta w której zasiadam już trzecią kadencję i przewodniczę zarówno największemu klubowi radnych jak i komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz doświadczenie zawodowe jak i codzienne kontakty i rozmowy z mieszkańcami, wiem jak ważne jest realizowanie dużych oczekiwanych projektów i inwestycji, ale też często rozwiązywanie bezpośrednich problemów mieszkańców, różnych grup społecznych i zawodowych - mówi radny Łukasz Ściebiorowski.
Jak podkreśla, Piekary Śląskie zasługują na swojego posła, który wesprze pozyskiwanie przez miasto środków finansowych m.in. na drogi, infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, edukacyjną, rozwój rynku pracy, kwestie społeczne jak funkcjonowanie służby zdrowia.
Podczas wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 roku, ma ona wyglądać następująco:
- Okręg 68. (pow. częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski) - Krzysztof Smela.
- Okręg 69. (Częstochowa) - Wojciech Konieczny.
- Okręg 70. (pow. gliwicki, tarnogórski oraz Gliwice) - Zygmunt Frankiewicz.
- Okręg 71. (Bytom, Zabrze) - Halina Bieda.
- Okręg 72. (pow. raciborski, wodzisławski oraz Jastrzębie-Zdrój, Żory) - Henryk Siedlaczek.
- Okręg 73. (pow. mikołowski, rybnicki oraz Rybnik) - Piotr Masłowski.
- Okręg 74. (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice) - Gabriela Morawska-Stanecka.
- Okręg 75. (pow. bieruńsko-lędziński oraz Mysłowice, Tychy) - Andrzej Dziuba.
- Okręg 76. (pow. będziński, zawierciański oraz Dąbrowa Górnicza) - Beata Małecka-Libera.
- Okręg 77. (Jaworzno, Sosnowiec) - Joanna Sekuła.
- Okręg 78. (pow. bielski, pszczyński oraz Bielsko-Biała) - Agnieszka Gorgoń-Komor.
- Okręg 79. (pow. cieszyński, żywiecki) - Konrad Gołota.
- Okręg 80. (Katowice) - Maciej Kopiec.
Może Cię zainteresować: