Łukasz Żywulski nominowany w ogólnopolskim konkursie
W poniedziałek, 19 czerwca poznaliśmy listę osób nominowanych w VII edycji Przeglądu Przeszłość/Przyszłość – Algorytmy historii w kategorii "Strażnicy Ksiąg". Wśród pięciu osób nominowanych znalazł się Łukasz Żywulski, który od końca 2016 roku pracuje w Miejskiej Bibliotece
Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich. Do konkursu zgłoszonych zostało 141 inicjatyw.
- Moją kandydaturę zgłosił Urząd Miasta Piekary Śląskie w kategorii „Strażnicy Ksiąg (księgarnie, antykwariaty, biblioteki, wydawnictwa)” . Kategoria obejmująca ponadstandardowe Inicjatywy księgarzy, antykwariuszy, bibliotekarzy i wydawców, związane z ich pracą, które przyczyniają się do promocji polskiej historii lub jej upamiętnienia - tłumaczy Łukasz Żywulski.
Łukasz Żywulski został zgłoszony do konkursu za cykl przedsięwzięć upamiętniających Pawła Słanię (1912-1940) - piekarzanina, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciela przedwojennego Kółka Miłośników Piekar Śląskich, nauczyciela historii i podporucznika rezerwy, zamordowanego w Katyniu w wieku 28 lat.
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni i nagrodzeni podczas Przeglądu Przeszłość/Przyszłość 26 sierpnia 2023 roku.
Cykl inicjatyw o Pawle Słani, zamordowanym w Katyniu
Wszystko rozpoczęło się od ogłoszonej w roku 80-tej rocznicy zbrodni katyńskiej społecznej akcji odczytywania listów Pawła Słani do narzeczonej. Akcja zainicjowana przez Łukasza Żywulskiego odbiła się szerokim echem wśród mieszkańców Piekar Śląskich. Jej pomysłodawca i koordynator zdobył zaufanie blisko 40 osób przepisujących „pro publico bono” treść 150 listów, które znalazły się w książce „Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew. Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933-1939” (Wydawnictwo Hm…, ISBN: 978-83-962704-3-6)
Publikacja, której uroczysta premiera miała miejsce 24 maja 2022 roku jest pokłosiem dwuletnich prac zespołu koordynowanego przez Łukasza Żywulskiego. Książka została sfinansowana w głównej mierze z „cegiełek” wpłacanych podczas zbiórki publicznej i wzbogaciła lokalną historiografię o nową pozycję poruszającą tragiczną historię mieszkańców Piekar Śląskich represjonowanych w czasie II wojny światowej.
Dopełnieniem książki jest utwór muzyczny i teledysk przygotowany przez zespół Teodorki i Heneczki: 100% librarian band, do którego tekst i muzykę napisał Łukasz Żywulski, współzałożyciel zespołu.