13 budynków miejskich zostanie wyremontowanych w 2023 roku - poinformował Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta miasta Piekary. Średni koszt modernizacji to setki tysięcy złotych, czasem kwoty sięgają blisko miliona złotych. Prace obejmują zarówno remont budynków, jak i zagospodarowanie terenów przed nimi. Modernizacja w pierwszym etapie obejmuje budynki.
- Mimo to sukcesywnie staramy się także porządkować przestrzeń przed domami - zaznacza Krzysztof Turzański. - Powstają nowe chodniki, miejsca parkingowe, przydomowe ogródki i zieleńce, naszym celem jest naprawdę przyjazna przestrzeń do zamieszkania - dodaje.
Na termomodernizację trzech budynków mieszkańcy nie wyrazili zgody
Wiele budynków miejskich to wspólnoty mieszkaniowe, dlatego też decyzję o przeprowadzeniu modernizacji zapadają w porozumieniu z mieszkańcami. W roku 2023 mieszkańcy dwóch budynków zrezygnowali z inwestycji.
Wspólnota przy ulicy Heneczka 1 zdecydowała, że nie będzie wykonywać termomodernizacji. W tym roku w budynku będzie wymieniona instalacja elektryczna i zostaną pomalowane wszystkie klatki. Na termomodernizację nie zdecydowały się także wspólnoty Królowej Jadwigi 1 i Papieża Jana Pawła II 44. Jak tłumaczy Turzański, wspólnoty nie zgodziły się na modernizację mimo, że miasto zabezpieczyło na ten cel pieniądze i zaproponowało wykonanie inwestycji jeszcze w tym roku.
Plan termomodernizacji budynków miejskich w Piekarach w 2023 r.
Obecnie w trakcie są prace termomodernizacyjne budynków przy ulicy Kołłątaja 6 oraz Drzymały 20 i 22. W 2023 roku ogrzewanie centralne gazowe zostanie wykonane w budynkach przy ul. Trautmana 7 oraz
Miłej 5 i 7.
Natomiast prace termomodernizacyjne zostaną wykonane w budynkach przy ulicach:
- Roździeńskiego 34,
- Alojzjanów 3, 4,
- Heneczka 3, 5, 7,
- Papieża JP II 40,
- Roczkowskiego 2, 4,
- Śląskiej 6.
A dokumentacje projektowe zostaną wykonane na budynek przy ulicy Ziętka 29.
Może Cię zainteresować: