Jaka ocena dla piekarskiej porodówki?
To był dobry miesiąc dla pracującego tam personelu. Blok Piekarskiego Centrum Medycznego został wyróżniony w ogólnopolskim rankingu. Fundacja Rodzić po Ludzku zakwalifikowała szpital do ścisłej czołówki razem z placówkami z Gdańska czy Warszawy. Na ogólnopolskiej liście wyróżnionych znalazło się zaledwie 16 miejsc.
- Dziękujemy, że wypełniacie ankiety Głos Matek, bo to właśnie na ich podstawie Fundacja Rodzić po Ludzku tworzy ranking. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że ufacie nam i wybieracie naszą placówkę na miejsce narodzin Waszych małych cudów - cieszą się medycy.
Piekarskie maluszki w zimowej odsłonie. Przed Wami nowe stylizowane sesje
Ranking porodówek 2023
Fundacja Rodzić po Ludzku dokonuje zestawienia polskich szpitali na postawie ankiet wypełnianych przez pacjentki. Kwestionariusze mają za zadanie zbadać ich doświadczenia dotyczące opieki okołoporodowej.
- Ideą Rankingu Szpitali jest wskazywanie szpitali, w których kobieta może "urodzić po ludzku", z poszanowaniem godności i intymności, w otoczeniu profesjonalnego i czułego personelu medycznego. Dzięki rankingowi "Głos Matek" szpitale poddane są kontroli społecznej, co przekłada się na poprawę opieki okołoporodowej - stwierdzają autorzy badania.
- Upublicznianie głosu kobiet wnosi do debaty publicznej ważny element, jakim jest jakość opieki w procesie narodzin i kształtowanie pozytywnego podejścia do doświadczenia macierzyństwa. Poprzez wyróżnianie szpitali, w których stosowane są wysokie standardy jakości opieki okołoporodowej, społeczeństwo otrzymuje szansę edukacji na temat znaczenia standardów dla zdrowia matki i dziecka - dodają.
W 2023 roku w ankiecie wzięło udział 16 455 pań. Badane odpowiadały na pytania dotyczące następujących kryteriów:
- realizacja planu porodu,
- swoboda rodzenia,
- kontakt z dzieckiem po narodzinach,
- opieka podczas cięcia cesarskiego,
- pomoc w opiece nad dzieckiem,
- wsparcie w karmieniu piersią,
- realizacja praw pacjenta,
- warunki w szpitalu,
- ocena postawy personelu,
- zadowolenie z opieki.
Co ważne, każdej doby ranking jest aktualizowany z uwzględnieniem nowych ankiet. Dlatego też zainteresowani rodzice mogą na bieżąco monitorować ogólnopolskie zestawienie szpitali na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.
- Ranking służy zaprezentowaniu dokonywanej przez kobiety oceny konsumenckiej na temat opieki w placówkach. Podkreślenia wymaga fakt, że nie jest to ocena profesjonalizmu lekarzy i położnych w zakresie sztuki medycznej. Jak również, zestawienie nie zawiera oceny poziomu medykalizacji opieki okołoporodowej (skali interwencji medycznych). Wskazuje jedynie na poziom realizacji poszczególnych zapisów prawa, jakości świadczonych usług i zadowolenia kobiet z otrzymanych świadczeń - dodają twórcy badania.