Program restrukturyzacji będzie obfitował w trudne decyzje, które są jednak konieczne by placówka mogła przetrwać. Nowy sztab ma dołożyć wszelkich starań by wyrwać szpital z tragicznej sytuacji w jakiej się znalazł. W 2020r. piekarski szpital zanotował stratę rzędu 20 mln złotych. Dla przykładu, strata podobnej placówki z Siemianowic Śląskich wynosi jedyne 7 mln złotych. Skąd taka dysproporcja? Różnica kwot nie wzięła się ze złego zarządzania szpitalem w Piekarach Śląskich. Jednostka, pomimo ogromnej modernizacji wnętrz i zakupu nowej aparatury nie otrzymała większego finansowania ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Siemianowicki szpital otrzymał za to 12 mln więcej niż ten w Piekarach, więc gdyby nie ta pomoc strata byłaby identyczna.
Władze miasta przestały się łudzić i czekać na spełnienie obietnic ze strony rządu czy NFZ. Postanowiono więc przeprowadzić program restrukturyzacyjny. Pierwsze zmiany nastały w składzie zarządu placówki. Rada Nadzorcza odwołała wczoraj (30.03.3021r.) prezesa Zbigniewa Żołnierczyka, który złożył rezygnację. Wypowiedzenie otrzymał dyrektor ds. ekonomicznych Adam Strzyżewski, z kolei dr. n. med. Marek Just przestał pełnić funkcję dyrektora ds. medycznych.
Skład nowego zarządu Szpitala Miejskiego (od 1 kwietnia):
• Małgorzata Smoleń – członek zarządu i dyrektor do spraw ekonomicznych
Była dyrektor do spraw ekonomicznych w Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym nr nr 4 w Bytomiu. Za jej rządów placówka w 2015 roku zajęła 3 miejsce w Polsce w rankingu najlepszych szpitali za wskaźniki ekonomiczne.
• płk Paweł Wesołowski – członek zarządu
Zarządzał szpitalem klinicznym i realizował program naprawczy Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie. Ponadto przeprowadzał restrukturyzacje fili tego samego szpitala w Ełku.
• lek. med. Przemysław Michalski – dyrektor do spraw medycznych
Specjalista chirurgii ogólnej w Piekarskim Centrum Medycznym.
fot. Facebook Piekarskie Centrum Medyczne