Wernisaż memów
„60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie” to mobilna wystawa w postaci wielkoformatowych memów. Przedstawiają one w skali 1:1 trzydzieści bohaterek, które na przełomie XIX/XX wieku były bardzo mocno związane są z historią Górnego Śląska. Nikogo nie powinno dziwić, ze kobiety w historii najczęściej były pomijane. Tym bardziej tutaj, na Górnym Śląsku, gdzie kwitł przemysł ciężki i to mężczyźni byli dominującą jednostką, która się rozwijała. Rola kobiet schodziła na dalszy plan, a ich działania były niedoceniane. Ta wystawa pozwoli nam uzupełnić luki w historii, poznamy wiele wspaniałych osobowości, o których nikt dotąd nie mówił. Autorką memów jest Marta Frej. Wystawa była już prezentowana w: Senacie RP, Zamku Cieszyn, Biurze Promocji Miasta (Bytom) oraz w Instytucie Korfantego (Katowice).
Dlaczego w historii Piekar Śląskich nie ma ani jednej kobiety?
Czy to możliwe, ze w historii naszego miasta nie było nawet jednej walecznej i mądrej kobiety? Czemu płeć piękna została pominięta w opowieściach? Jedyne kobiety jakie znamy w Piekarach Śląskich to Piekarska Madonna oraz Bogumiła z mitu założycielskiego. Kilka piekarskich kopalń nazwano żeńskimi imionami: „Rozalia”, „Cecylia”. I na tym byłby koniec o kobietach w Piekarach Śląskich. Co się z nimi stało? Jakie były i co robiły dla miasta? Na te wszystkie pytania odpowie nam podczas wykładu dr Małgorzata Tkacz-Janik, założycielka Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet.
Wydarzenie odbędzie się 18 stycznia 2021 roku o godz. 17.00, w Spółdzielczym Domu Kultury, przy ul. Kazimierza Wielkiego 1, w Piekarach Śląskich. Wstęp bezpłatny.
fot. Facebook Spółdzielczy Dom Kultury i Klub Spółdzielni Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich