Czy w Piekarach Śląskich zostanie wprowadzona prohibicja?

W naszym mieście nie wolno handlować między 24.00, a 6.00 rano. To skutek uchwały z 1999 roku, której celem było ograniczenie sprzedaży i spożywania alkoholu w godzinach nocnych. Dokument ten jednak wpływa także na godziny otwarcia innych sklepów i punktów usługowych. Może przyszedł czas na wprowadzenie prohibicji, która nie ograniczy pracy innych jednostek?

Alkohol

Przestarzałe przepisy

Uchwała nr XVI/121/99 z 1999 roku reguluje godziny otwarcia sklepów i punktów usługowych. Wedle dokumentu, sklepy, zakłady gastronomiczne i punkty usługowe powinny być otwarte między 6.00 a 24.00 w dni powszednie, a za złamanie przepisu grozi kara grzywny. Z zapisów wynika, że placówki mięsno-wędliniarskie mogą być nieczynne w poniedziałki, a piekarnie i cukiernie mogą być otwarte wcześniej niż o 6 rano. Co ciekawe sklepu nie można zamknąć z powodu urlopu lub remontu o ile dwa dni nie umieścimy informacji o zamknięciu wraz z podaniem czasu ponownego otwarcia.

Zamiast ograniczać zakazem handlu wszystkie sklepy – prohibicja

Główna idea jaka przyświecała zapisom w powyższej uchwale było ograniczenie sprzedaży i spożywania alkoholu. Jednak i tutaj znalazła się luka – stacje benzynowe są otwarte całą dobę i w swoim asortymencie również posiadają alkohol. Uchwała z 1999 roku jednak mocno ogranicza działania innych sklepów. Istnieje jednak kompromis, który zakazuje sprzedaży alkoholu, ale jednocześnie nie wymusza na sklepach czy punktach usługowych ograniczenia godzin pracy. Prohibicja, bo to właśnie o niej mowa, to świetne rozwiązanie, które ogranicza sprzedaż i spożywanie alkoholu. Takie rozwiązanie zostało zastosowane w kilku ościennych miastach Piekar Śląskich.

Radni zwrócili się z prośbą do prezydent Sławy Umińskiej-Duraj o przeprowadzenie konsultacji społecznych w powyższej sprawie. To mieszkańcy będą mieli decydujący głos.

Jakie miasta w okolicy zastosowały prohibicję?

Na początku 2018 roku weszły w życie pewne zmiany w ustawie o wychowywaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zgodnie z którą władze samorządowe i lokalne mogą określać maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na ternie miasta (gminy), jak i ograniczyć sprzedaż wysokoprocentowych trunków w godzinach nocnych. Wprowadzenie prohibicji spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród władz miast. Takie działanie może ograniczyć ilość interwencji, policji które często są skutkiem nadużywania alkoholu. W lipcu 2018r. Prohibicje wprowadzono w Bytomiu, następnie przyszedł czas na Radzionków. W Chorzowie również nie kupimy napojów alkoholowych w godzinach nocnych. Czy w Piekarach Śląskich prohibicja spotka się z aprobatą mieszkańców?

fot. krzysztofturzanski.pl

Subskrybuj piekary.info

google news icon