Bezpłatne badania profilaktyczne dla pań w Piekarach Śląskich. Kto może z nich skorzystać?

W naszym mieście pacjentki są zaproszone do wzięcia udziału w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne, a może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo naszego organizmu.

Ministerstwo Zdrowia
Piekary slaskie bezplatne badania

Umów się na bezpłatną cytologię w Piekarach

Trwa program Ministerstwa Zdrowia zakładający lepszy dostęp do profilaktyki dla pacjentów. Akcja Planuję Długie Życie ma zachęcić do poświęcenia większej uwagi kwestii naszego zdrowia na przykład poprzez zapisanie się na badania. Piekary Śląskie zapraszają panie w wieku 25-59 lat na cytologię. Mogą z niej skorzystać raz na 3 lata lub raz na rok w przypadku pacjentek, u których lekarz rozpoznał czynniki ryzyka.

- Pobieranie materiału z szyjki macicy do badania cytologicznego wykonywane jest przez lekarza ginekologa lub położną. W przypadku nieprawidłowego wyniku – pacjentki kierowane są do etapu diagnostyki pogłębionej (np. kolposkopię) w Poradni Ginekologiczno-Położniczej przy szpitalu przy ul. Szpitalnej 11 - informują piekarscy medycy.

Program jest realizowany w następujących lokalizacjach:

  • Poradnia Ginekologiczno–Położnicza przy Przychodni Rejonowej nr 1 w Piekarach Śląskich, ul. Piłsudskiego 5, w każdy czwartek w godzinach od 15:00 do 18:00 po wcześniejszym umówienia się na wizytę pod numerem telefonu: 32 284 55 20, 32 284 55 21 lub osobiście w przychodni
  • Poradnia Ginekologiczno–Położnicza przy Szpitalu pw. św. Łukasza w Piekarach Śląskich, ul. Szpitalna 11, w każdą środę w godzinach od 12:00 do 15:00 po wcześniejszym umówienia się na wizytę pod numerem telefonu: 32 393 81 19 lub osobiście w przychodni
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "MOJA PORADNIA" w Piekarach Śląskich, ul. Cicha 23
  • CENTRUM MEDYCZNE SAR w Piekarach Śląskich, ul. Cicha 23

Cytologia - co warto wiedzieć?

Regularne badanie ma wykryć ewentualne objawy raka szyjki macicy. Polega na pobraniu komórek nabłonka szyjki macicy do oceny pod mikroskopem. Podczas badania może pojawić się uczucie dyskomfortu, ale dla większości pań nie musi być ono bolesne. Całość trwa zaledwie kilka minut. Na pobranie najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż cztery dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed jej rozpoczęciem.

- Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby. Badania dowodzą, że 1,5- 2% rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki - podaje Ministerstwo Zdrowia.
Pielęgniarki nagrodzone

Może Cię zainteresować:

Piekarskie pielęgniarki wyróżnione. Otrzymały nagrody za m.in. wzorowe wykonywanie obowiązków

Autor: Martyna Urban

20/09/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon