Bazylika przypomni wydarzenia sprzed 2000 lat. Misterium Męki Pańskiej w Piekarach

W duchowej stolicy Śląska po raz kolejny trwają przygotowania do Wielkiego Tygodnia. Od Niedzieli Palmowej do Triduum Paschalnego będzie można oglądać inscenizację wydarzeń, jakie działy się prawie 2000 lat temu w Jerozolimie.

UM Piekary Śląskie
Piekary slaskie niedziela palmowa misterium

Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śląskich

W tym tygodniu, 13 kwietnia, przypada Niedziela Palmowa. Rozpoczyna ona ostatni czas przygotowań przed najważniejszymi katolickimi świętami. Jak co roku, z tej okazji w Piekarach Śląskich można zobaczyć misterium, które przybliża wspominane wydarzenia.

Chwalebne Misterium Męki Pańskiej odgrywane na naszej Śląskiej Jerozolimie jest ogromnym przedsięwzięciem pod wieloma względami. W tym wielkim dziele zaangażowanych jest blisko sto dwadzieścia osób, aktorów, osób z zaplecza scenograficznego i technicznego. Misterium Męki Pańskiej to nie tylko przeżycie artystyczne, ale przede wszystkim przeżycie duchowe - tłumaczą organizatorzy.

Niech zaangażowanie wszystkich, którzy przygotowują Misterium Męki Pańskiej, staje się obrazem Miłości Pana Boga, która przemawia do nas przez chwalebną mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dzięki ogromnej pracy aktorów, statystów, osób z pionu technicznego możemy poczuć się tak, jakbyśmy byli uczestnikami ostatnich wydarzeniach z życia Chrystusa - dodają.

Goście mogą zobaczyć dobrze znane biblijne sceny: wjazd do Jerozolimy, Ostatnią Wieczerzę czy śmierć Jezusa. W tym roku hasłem przewodnim misterium jest zdanie "Oto Matka twoja". Zwraca ono uwagę na udział Maryi w wydarzeniach Wielkiego Tygodnia. Wiąże się także z obchodzonym jubileuszem - 100-leciem pierwszej koronacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej.

Misterium ma już za sobą dłuższą tradycję. Pierwsze takie obchody Wielkiego Tygodnia przygotowano już w 1900 roku. Tradycja został ożywiona dziesięć lat temu. Powróciła także po pandemicznej przerwie, by ułatwiać wiernym przeżywanie Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego.

Program misterium 2025

Niedziela Palmowa, 13 kwietnia

Kalwaria

  • 9:30 - wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy
  • procesja z palmami do bazyliki
  • 10:30 - Msza święta w bazylice

Wielki Czwartek, 17 kwietnia

Bazylika

  • 9:00 - gorzkie żale z kazaniem pasyjnym, przejście na Kalwarię
  • Ostatnia Wieczerza, pojmanie i uwięzienie
  • 18:00 - Msza Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek, 18 kwietnia

Bazylika

  • 8:00 - ciemna jutrznia
  • 9:00 - gorzkie żale z kazaniem pasyjnym, przejście na Kalwarię
  • Jezus przed sądem, męka i śmierć

Rajski Plac

  • 15:00 - koronka do Bożego Miłosierdzia, droga krzyżowa

Bazylika

  • 18:30 - Liturgia Wielkiego Piątku

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 20 kwietnia

  • 12:00 - suma odpustowa (Kościół Kalwaryjski)
Jako organizatorzy Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej w imieniu wszystkich osób zaangażowanych w to dzieło, pragniemy serdecznie zaprosić Was na Kalwaryjskie Dróżki w Piekarach Śląskich. Rok Pański 2025 jest dla Kościoła Powszechnego, jak i Kościoła partykularnego czasem szczególnej łaski. Jubileusz 100-lecia istnienia Archidiecezji Katowickiej, 100-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej, 125-lecie pierwszej inscenizacji "Misterium" na piekarskiej kalwarii, oraz 10-lecie odtworzenia po wieloletniej przerwie odgrywania Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej wpisuje się w świętowanie Roku Jubileuszowego, którego motto brzmi "Pielgrzymi Nadziei" - zachęcają organizatorzy.
Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich

Może Cię zainteresować:

Ślązaczki wybrały się do Piekarskiej Pani. Za nami Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt

Autor: Urszula Ważna

19/08/2024

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich

Może Cię zainteresować:

Pielgrzymka mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej. Na Kalwaryjskie Wzgórze przybyło 60 000 osób

Autor: Urszula Ważna

27/05/2024

Subskrybuj piekary.info

google news icon
Reklama