Ograniczenia w handlu reguluje ustawa z dnia 10 stycznia 2018 roku dotycząca ograniczenia handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre dni. Czytamy tam, iż w niedzielę i święta w placówkach handlowych: handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem oraz powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywanie czynności związanych z handlem są zakazane – są zakazane. W ustawie wyszczególniono również placówki, których nie dotyczy powyższy zakaz, a są to: stacje paliw, apteki i punkty apteczne, kwiaciarnie, zakłady lecznicze dla zwierząt, a także placówki pocztowe.
Omijanie zakazu handlu w niedzielę
Kilka dni temu Kaufland poinformował, że we wszystkich sklepach tej sieci zostaną uruchomione usługi pocztowe. W oficjalnym komunikacie sieci sklepów czytamy, iż w dobie pandemii wzrosła popularność zakupów online, których potwierdzeniem jest spora ilość paczek, którą klienci Kaufland nadali lub odebrali przy okazji zakupów w sklepie. Jeszcze do niedawna taka usługa była dostępna w ponad 100 marketach sieci – teraz jest obecna we wszystkich sklepach.
Domniema się, że celem wprowadzenia usług pocztowych do sklepów sieci Kaufland jest nie tylko ułatwienie dostępu do nadania czy odebrania paczek przez klientów sklepów, ale przede wszystkim ominięcie zakazu handlu w niedzielę. Prowadzenie usług pocztowych pozwala sklepom na prowadzenie działalności w niedziele niehandlowe. Lukę prawną wykorzystały już wcześniej: Żabka, Delikatesy Centrum, Intermarche czy franczyzowe Biedronki.
Kościół mocno krytykuje
- Umowy społecznej dotyczącej wolnej od handlu niedzieli nie można lekceważyć i podważać, bo w ten sposób okazuje się lekceważenie dla prawa – mówił abp. Wiktor Skworc.
Podczas niedzielnej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich, arcybiskup Wiktor Skworc wygłosił przesłanie społeczne do wiernych. W swojej wypowiedzi potępił wręcz postępowanie marketów, które wykorzystują luki prawne by prowadzić działalność w niedziele niehandlowe.
- Prawo należy znać nie po to, żeby tę wiedzę wykorzystywać do omijania prawa. Umowy społecznej dotyczącej wolnej od handlu niedzieli nie można lekceważyć i podważać, bo w ten sposób okazuje się lekceważenie dla prawa. Podnoszone przy okazji zyski i straty gospodarcze są tematem zastępczym. Beneficjentami wolnej niedzieli są nie tylko sprzedający i kasjerki. W zaopatrzeniu, transporcie, dystrybucji, logistyce zaangażowanych jest wielu tysięcy ludzi. Wszyscy oni i ich rodziny mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania. Tak. Kwestia pracy w niedzielę jest sprawdzianem z solidarności z tymi, którzy pracują i z ich rodzinami - mówił abp. Wiktor Skworc.
Metropolita katowicki wspomina, że rodzina potrzebuje czasu wolnego, który razem będzie mogła spędzić. Niedziele handlowe mogłyby zaburzyć ten ład i jeszcze bardziej ograniczyć relacje rodzinne. Arcybiskup dodał, że wypoczęty człowiek pracuje efektywniej, jest bardziej zaangażowany i zmotywowany. Duchowny grzmiał, iż niedziela jest dniem dla Boga i odpoczynku.
fot. Archidiecezja Katowicka