Izabela Domogała poinformowała, że cztery śląskie szpitale są w trakcie przygotowywania się do przyjęcia rannych z Ukrainy.
- Jesteśmy gotowi do przyjęcia 150 rannych z Ukrainy. Będą oni przyjmowani w: Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu, Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach - wyjaśnia Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne są drugie w kolejności
Oprócz 150 miejsc wyznaczonych dla rannych Ukraińców przewidziano także umieszczenie uchodźców w uzdrowiskach i ośrodkach rehabilitacyjnych. W tych placówkach wygospodarowano łącznie 250 łóżek:
- Górnośląskie Centrum Rehabilitacji w Reptach,
- Uzdrowisko w Goczałkowicach-Zdroju,
- Wojewódzki Szpital dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju
- Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej.
Domogała tłumaczy, że pacjenci z Ukrainy będą przyjmowani na oddziały na tych samych prawach co obywatele Polski. Jednak zamiast peselu uchodźcy będą musieli posłużyć się swoim paszportem. Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty ich leczenia.
Czarny scenariusz- co dalej?
Zapytaliśmy Izabelę Domogałę co w przypadku wyczerpania wyznaczonych 400 miejsc dla rannych. Członek zarządu wyjaśniła, że podobnie jak pandemia, będzie to sytuacja kryzysowa, do której zarząd będzie się dopasowywał.
- W takim przypadku będzie to sytuacja kryzysowa - jednak miejmy nadzieję, że do niej nie dojdzie. Kolejne miejsca będą wyznaczane zależnie od potrzeb - dodaje Domogała.
„Śląskie szpitale marszałkowskie dla Ukrainy”
Równocześnie rozpoczęto zbiórkę materiałów medycznych, które zostaną przekazane ukraińskiej służbie zdrowia. Dary można przynosić do szpitali, których organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Pełna lista placówek jest dostępna na stronie biuletynu informacji publicznej. W Piekarach materiały medyczne przyjmuje Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej. Potrzebne są:
- bandaże: taktyczne, hemostatyczne, przeciwoparzeniowe, okluzyjne, elastyczne,
- igły, strzykawki,
- leki pierwszego rzutu, w tym przeciwbólowe,
- worki ambu, sprzęt do drożności dróg oddechowych,
- apteczki i plecaki medyczne.
- koce termiczne,
- defibrylatory, respiratory.
Więcej informacji nt. zbiórki można uzyskać pod numerem telefonu 32 77 40 953, 954, a pytania można kierować na podany adres e-mail: zdrowie@slaskie.pl.