Karol Wojtyła pielgrzymował do Maryi Piekarskiej jeszcze jako metropolita krakowski. Po raz pierwszy odwiedził nasze miasto podczas rekoronacji obrazu. Druga wizyta miała miejsce 22 maja 1965 roku i była związana z obchodami Millenium Chrztu Polski. Łącznie Jan Paweł II odwiedził Piekary Śląskie 12 razy – ostatni raz w maju 1978 roku, na 5 tygodni przed wyborem na papieża. Ślady papieża nadal obecne są na terenie naszego miasta. Na pamiątkę uczestnictwa Jana Pawła II w pielgrzymkach mężczyzn, na Kalwarii stoi jego pomnik. W Piekarskim sanktuarium znajdują się również podarunki, jakie ofiarował Matce Bożej Piekarskiej.
Mieszkańcy Piekar Śląskich cały czas pamiętają o Janie Pawle II, a już szczególnie podczas ważnych wydarzeń. Dzisiaj w dzień 101. rocznicy władze miasta zapaliły znicze i złożyły kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego.
Życiorys Jana Pawła II
Jan Paweł II, a właściwie Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Już w dzieciństwie uważano go za utalentowanego i wysportowanego chłopca. Jego pasją były wycieczki krajoznawcze, często w podróżach towarzyszył mu jego ojciec. Jako młodzieniec doświadczył traumatycznych przeżyć. Gdy miał 9 lat zmarła mu matka, z kolei trzy lata później zmarł jego brat Edmund, który zmagał się ze szkarlatyną. W 1930 roku rozpoczął naukę w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Katecheci byli pod wrażeniem wiary tego młodego człowieka. Karol Wojtyła już w pierwszej klasie wstąpił do kółka ministranckiego. Podczas nauki w gimnazjum zainteresował się również teatrem – występował w przedstawieniach Kółka Teatralnego.
W 1938 roku rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po przeprowadzce do Karkowa pozostał wierny swej pasji – piłce nożnej (kibicował Cracovii). W lutym 1941 roku po długiej chorobie zmarł jego ojciec. Z uwagi na wojnę Karol Wojtyła przerwał studia i zatrudnił się jako pracownik fizyczny. Jesienią 1941 Karol Wojtyła razem z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny. Jego przygoda ze sztuką skończyła się niespodziewanie w 1942 roku, kiedy to postanowił studiować teologię.
13 października 1946 alumn Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, Karol Wojtyła, został subdiakonem, a tydzień później diakonem. 1 listopada 1946 w kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił młodego Wojtyłę na księdza. 15 listopada wyjechał do Rzymu, by kontynuować studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum (obecnie Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum)). 4 lipca 1958 Karol Wojtyła został prekonizowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. Półtora roku po śmierci swego poprzednika arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, 13 stycznia 1964 roku Karol Wojtyła został prekonizowany arcybiskupem metropolitą krakowskim.
26 czerwca 1967 został nominowany kardynałem. Obok prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego był najważniejszą postacią Episkopatu Polski. 16 października 1978 roku po śmierci Papieża Jana Pawła I na drugim zwołanym konklawe w ósmym głosowaniu Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Przybrał wtedy imię: Jan Paweł II. Polski papież przeżył dwa zamachy. 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II został postrzelony w głowę, a dokładnie rok później podczas podziękowań za życie w Fatimie, został zaatakowany bagnetem. Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie.
fot. UM Piekary Śląskie